top of page

 בית סדנאות וארגונים > בריאות רגשית בארגונים

קידום הבריאות הרגשית בארגון

הגורם האנושי

לא מגיפת הקורונה בלבד שינתה את פני עולם העבודה ועודנה, אלא שהאנשים הם אינם כפי שהיו לפניה, ועולם העבודה כולו מתעורר מחדש לחשיבותם של בריאות ואיזון רגשיים בעבודה. עם הכניסה הגוברת של אוטומציה ושל בינה מלאכותית למקומות העבודה, ניתן לצפות כי ערכם של הכישורים הרגשיים אף ילך ויגדל, והם יהוו את הגורם המבדל להצלחה. לצד הכישורים המקצועיים, הכישורים הרגשיים שאיתם מגיעים האנשים לארגון ומחזקים בהשפעתו, הם בעלי חשיבות עליונה. היכולת לנהוג באיפוק במצבי משבר, להפחית לחצים, להציב גבולות, לווסת רגשות, או להוביל באמפתיה - הם קרקע פוריה להצלחת הארגון בשורת הרווח. 

סוף עידן הפרודוקטיביות

אם צפיתם בסרט ״נפלאות התבונה״, אתם מכירים את סיפורו של המתמטיקאי ג׳ון נאש, זוכה פרס נובל לכלכלה לשנת 1994. נאש הציג והוכיח את נכונותו של מודל לכלכלה התנהגותית המבוסס על העקרון הבא: כאשר כל אחד בוחר במה שהכי טוב לו או לה, הבחירה האישית הזו מקדמת את טובת החברה כולה.

המודל הזה מתחבר לשינוי של השיח הארגוני - משיח של קידוש הפרודוקטיביות, לשיח של כבוד לשונות ולצרכים הפרטיים של האנשים המרכיבים את הארגון.

הגישה שהייתה רווחת בעשרים השנה האחרונות שלפיה הארגון הוא המספק לעובד״את כל צרכיו״ על מנת שיראה את חייו כשלובים בעבודה, נחשבת פטרונית ומנותקת. הגישה החדשה, רואה את העובדים כמי שמסוגלים לדאוג היטב לעצמם בהינתן תמיכה, וכאשר לכל עובד מתאפשר להתמקד בשיפור עצמי של הבריאות והמסוגלות הרגשית - החברה כולה מרויחה.

 

הארגון המסתגל לעידן החדש, לא מצפה יותר לקבל את מחוברות העובד ולא מנסה למדוד אותה, הוא גם לא מכנה את עצמו ״משפחה״. בריאותם הרגשית ורווחתם של עובדים תיחשב לנכס עבור הארגון, ואותה נרצה למדוד במקומה. הגישה המוצעת היא של הנגשת שירותים לעובד ושל פרסונליזציה - התאמה של המרחב הפיזי ושל תהליכי עבודה למגוון האנושי הקיים. לבסוף, לא נדבר יותר על הפרדה בין פנאי לעבודה. אלא במקום זאת, נעודד עובדים למצוא את הדרכים המתאימות להם לחבר בין העולמות שחשובים להם, או להפריד ביניהם על פי צרכם והעדפתם. 

איך נראה קידום של בריאות רגשית בצוותים ובארגונים?

  • הארגון מעודד ומקיים שקיפות הדדית ביחסים שבין עובדים, בין עובדים למנהלים, ובין הארגון כישות לאנשיו.

  • עובדים מרגישים בנוח ״לקחת אויר״, וישנו קשר ברור בין פרודוקטיביות העובד לבין ניהול האנרגיה האישית שלו

  • עובדים מרגישים בנוח להביע תסכול ומתאפשר להם לתעל אותו לטובת הצוות או לטובת הארגון העליונה

  • עובדים מתמודדים עם תחרות וקנאה ביניהם באופן מקדם וחיובי

  • מתקיים שיח על צרכים, בשונה משיח על אינטרסים

  • עובדים ומנהלים יודעים לנהל גם שיחות קשות, ולא מכבים רגשות שליליים 

  • הארגון מוקיע התנהגויות רעילות מהמרחב הארגוני באופן עקבי

  • עובדים ומנהלים משתדלים לספור עד עשר לפני שהם מגיבים מ-״הטייס האוטומטי״

  • מתאפשרים באופן שיטתי זמן לחשיבה, למנוחה, ולהתרעננות כחלק משגרת העבודה

  • יש הפרדה בין זמן העבודה לזמן הפנאי של העובדים, והארגון מעודד אותם להמנע מ״סגידה״ לטלפון הסלולרי שלהם בשעות הפנאי.

סדנאות לפיתוח מיומנויות רגשיות

בסדנאות המיועדות לפיתוח מיומנויות רגשיות, נשים דגש על פיתוח וחיזוק של המיומנויות הרגשיות הנדרשות.

לדוגמה:

1. ויסות רגשי (Emotion regulation) - הבנה וקבלה של קשת הרגשות,  מהם המסרים שרגשות שונים מעבירים לנו, ופיתוח תגובות מותאמות במקומן של תגובות סוערות או לא פרופרציונליות, ביחוד כשאר מישהו ״לוחץ לנו על הכפתורים״.

2. כישורים בינאישיים (Interpersonal Skills) - שיפור ההתנהלות היומיומית בחיים האישיים והמקצועיים, התמודדות עם קונפליקטים והצבת גבולות במערכות יחסים, כיצד מתמודדים עם מערכות יחסים שאינן טובות לנו.

3. מיינדפולנס (Mindfulness) - בעברית, קשיבות - שימת לב ותאור של המצב הרגשי, המנטלי והגופני, תוך שמירה על גישה מאוזנת, מתוך קבלה של עצמנו ושל המציאות.

מיומנויות אלה משפיעות על חיי היום-יום בארגון ומעצבות את הקשרים האנושיים, האוירה, וההתפתחות האישית של העובדים כפרטים, ומעבירה מסר על חשיבות ההתפתחות האישית של העובדים בעיני הארגון, כחלק בלתי נפרד מהתפתחותם המקצועית.

ליווי מנהלים

האתגרים שאיתם מתמודדים מנהלים, ובפרט אלו שנמצאים בתחילת דרכם, מושפעים מהמשימות המקצועיות ומהאנשים שמולם עם עומדים. אולם לא פחות מכך, יכולתם לעמוד באתגרים הללו מושפעת מהם עצמם.

 

כמאמר הפתגם ״אדם לוקח את עצמו לכל מקום שהוא הולך אליו״; איזה דוגמה אישית הם מעבירים? כיצד הם עצמם מתמודדים על מצבים ואנשים המתאתגרים את המסוגלות הרגשית שלהם? והאם אם יודעים להתנהל נכון במצבי לחץ? 

לעיתים מנהלים זקוקים לאוזן קשבת ולעצה מעשית, או למישהו שיכול לתת להם כלים, לעקוב אחר יישומם, לתת חיזוקים היכן שצריך, ולעשות זאת בגישה ניטרלית ולא-שיפוטית.

פנו אלי

אם אתם מנכלי״ם, מנהלי משאבי אנוש, מנהלי הדרכה ו- wellbeing בארגונים המאמינים בבריאות רגשית כאמצעי להשגת המטרות הארגוניות.

אני מדברת את השפה הארגונית, יש לי כלים ברורים ונגישים וגישה מעשית ומעצימה.

bottom of page