המכשולים הרגשיים העומדים בניכם לבין המטרות שלכם

האם יש משהו שאתם מאוד רוצים, אבל פשוט לא מצליחים להשיג? המאמר הזה עשוי להועיל לכם.

הביטו במשך כדקה בתמונה שמייצגת את מה שאתם רוצים (כמו תמונה של נאהבים על חוף הים שמצאתם אונליין, חבר מנפנף באושר בתעודת האזרחות הפורטוגלית שלו, או תמונה של מי שהצליחו לרדת במשקל והגיעו ליעד...מה שמדבר אליכם). אתם יכולים להשתמש גם בתמונה פיזית או מנטלית של עצמכם. התמקדו בתמונה כמה רגעים במבט רך ונקי משיפוט או מחשבות, ככל שתוכלו.

בעודכם מול התמונה, הסבו את תשומת הלב לרגשות שמתעוררים בכם. יתכן שהם לא יהיו הגיוניים עבורכם, יתכן שהם אף יכעיסו אתכם, אך הם יהוו מסר חשוב ביותר להתפתחות שלכם. הרגש שמתעורר עשוי לתת לכם סימן על מה שעוצר אתכם מהשגת המטרה, באופן בלתי מודע.

אם מתעוררים בכם פחד או דאגה, שאלו, ״מה היה קורה אילולא הייתי משיג/ה את המטרה הנכספת? על מה אני מאמין/ה שאצטרך לוותר?

לדוגמא:

אישה מסתכלת בתמונה של זוג מאוהב, ומתעורר בה פחד קטן. היא מזהה שזהו פחד מכישלון, היא חושבת; ״אם זו אני, זה יהיה נפלא, אבל אני גם אהרוס את זה״, ״בטח אגרום לו לברוח״, היא כבר חשה שבורת לב, ועולות בה מחשבות על איבוד הזהות, העצמאות, והבטחון שהשיגה בעמל רב.

אישה אחרת מסתכלת במישהי רזה ממנה. ״על מה אני אוותר כשאהיה רזה?״ היא שואלת. ״לא אהיה מוגנת״. מפני העולם, מפני גברים, ממצבי מחסור או אכזבה, היא עונה לעצמה.

דרך נוספת למקד את המודעות במכשול הרגשי שלכם, היא השלמת המשפטים הבאים:

״אני רוצה __________״

״אבל אני לא רוצה ש ____________״

״אני מפחד/ת ש _______________״

״אני מפחד/ת שלעולם לא ____________״

אם המילים לא עולות בכם, תוכלו גם לסרוק את הגוף לתחושות פיזיות, ולו הקלות ביותר. פחד מרגיש כמו התכווצות, בעיקר באזורי הכתפיים, הגרון, והחזה.

שימו לב לרגשות נוספים, כמו קנאה, אשמה, בושה, תסכול או אכזבה. כל אחד מהם הוא תמרור דרך שיכול לעזור לכם להבין את עצמכם טוב יותר.


אם לא הצלחתם בפעם הראשונה, המשיכו לנסות! מודעות היא דבר שמתפתח כמו שריר שעובדים עליו בחדר הכושר.


Recent Posts