התמודדות בריאה עם קנאה

אל תרגישו רע אם אתם מקנאים באחרים. מדובר ברגש טבעי לחלוטין. האם הבחנתם שברב המקרים בהם אתם עושים השוואה בניכם לבין מישהו אחר – ההשוואה היא לרעתכם? מדוע המוח שלנו בוחר להשוות דווקא למישהו ״טוב יותר״? ״למה לה יש כזה סטייל ואני לא מוצאת מה ללבוש״? ״איך זה שהיא התחתנה ואני עדיין רווקה?״ ״למה העסק שלו מצליח, ושלי בקושי סוחב בעלייה?״, ״למה היא מתבלטת כל כך במשרד ואני לא מצליחה לפתוח את הפה בישיבות חשובות?״, ״למה אני לא יכול להיות יותר כמו החבר התותח שלי, שנראה כאילו דאגות אינן נוגעות לו?״. מי שאחראי לבחירה הזו הוא כמובן המוח שלנו שתמיד רוצה בטובתינו. קנאה היא רגש שמטרתו להראות לנו את הכמיהות והחלומות שלנו, ולתת לנו דחיפה להשיג אותם. כאשר אנו עורכים השוואות, הן מסייעות לנו להבין את המקום שלנו. כלומר, איפה אני נמצא/ת ביחס לאחרים, ובעיקר, למה אני מתחבר/ת והייתי רוצה עבור עצמי. התמודדות בריאה עם קנאה מתחילה בהכרה שקנאה היא רגש טבעי שמסייע לנו להגדיר לעצמינו את המטרות, הצרכים, והרצונות שלנו.

על קנאה וחוכמתה אנחנו יכולים ללמוד ממאמר חז״ל: ״הרם לעצמך גבעה, ואל תכרה בור לאחר״. חז״ל מדגישים למעשה כיצד להתמודד עם קנאה באופן שמקדם אותנו. כדי לעשות זאת, עלינו לשאול: ״איך אני יכול להרים את עצמי למקום שאני חושק בו?״. מכאן גם נאמר, ״קנאת סופרים תרבה חכמה״.


אם בביטויי הקנאה שלמעלה נחליף את המילה ״למה״ במילים ״איך אני״,זה ישמע כך: ״איך אני יכולה להשיג את מה שגם אני רוצה?״, ״איך אני יכול להיות / להתנהג, על מנת להשיג זאת בעצמי?״, ״איך אני יכול לשפר את ההצלחות שלי בתחום?״, ״איך אני יכול גם להיות בזוגיות טובה?״. משעשינו זאת, הנה דרכים נוספות להתמודדות בריאה עם קנאה: קודם כל, אמרו למוח שלכם תודה! כל רגש הוא משאב, תמרור דרך, וחלון לתוך הנשמה. נסו להפנות את תשומת הלב לרגשות נוספים שעשויים להתחבא מאחורי הקנאה ולהפוך למודעים להם. למשל, מאחורי ההשוואה למישהו אחר שיש לו בגדים יותר יפים או הצלחה מסחררת, יתכן ובכלל עומד צורך אחר. זאת מתוך הנחה שזה אף פעם איננו רק הדבר עצמו שאנחנו חושקים בו, אלא הרגש שמתלווה אליו - כמו שלווה, בטחון, הערכה, או גאווה. יטב אם תנסו להימנע ממצבים בהם ההשוואה היא בלתי נמנעת, כגון מצבי תחרות, עד שהתמודדתם עם הרגש באופן שקידם אתכם. אם אתם חובבי רשימות, תוכלו גם לערוך רשימה של המשאבים העומדים לרשותכם שיסייעו לכם להשיג את המטרה - איזה כישורים, תכונות, עזרים וידע עומדים לרשותכם כבר עכשיו? לבסוף, ערכו רשימת פעולות שעליכם לעשות, או רעיונות לפיתוח. תבחינו בשינוי עצום באנרגיה, ותנו לקנאה לשאת אתכם למעלה. ​


Recent Posts