התמודדות עם תסכול

קודם כל, מאיפה מגיע תסכול? תסכול נובע מפער שאנחנו תופסים בין מצב ״רצוי״ ל״מצוי״. כאשר משאלה או רצון אינם יכולים להתממש – אנו עלולים להרגיש מתוסכלים. תסכול משתייך למשפחה של רגשות ומצבי מודעות שכוללת חוסר סבלנות, חרדה, חוסר אונים ופחד. ישנו קשר בין תסכול לבין תחושת קורבנות, וכן בין תסכול וסף נמוך של דחיית סיפוקים. יכולת טובה להתמודדות עם תסכולים נמצאה כגורם מנבא לאיכות חיים גבוהה. אצל ילדים, היא גורם מנבא להצלחה בחיים הבוגרים. לכן להתמודדות טובה עם תסכול יש חשיבות ממעלה ראשונה, כאשר מדובר בפיתוח אינטליגנציה רגשית אצלנו ואצל ילדינו. הכל מתחיל מהבית אם בילדותנו גדלנו בבית שבו תסכול היה רגש ״מוקצה״, שהיה אסור להביע בו תסכול, יתכן שלא למדנו כיצד להביע ולאחר מכן להתמודד עם תסכול באופן בריא. הורה שלא מאפשר לעצמו להכיל תסכול בחייו שלו, יתקשה ללמד את ילדיו כיצד להתמודד עם תסכול, מכיוון שלא יראה להם דוגמא אישית לתפקוד נכון תחת מצבים של פער בין רצוי למצוי. הורה כזה יעשה הכל כדי שהילד לא יחווה תסכול, ובמקרים רבים ייתן לילד מה שהוא רוצה. תסכול – יש לו גם יתרונות! החדשות הטובות הן שלתסכול יש פונקציה חיובית. כל הרגשות בלי יוצא מן הכלל מהווים עבורנו תמרורי דרך שעוזרים לנו לנווט את חיינו בהצלחה. תפקידו של תסכול הוא ליצור התנהגות שתעקוף את המכשולים שבפנינו או תתגבר עליהם. כמה טיפים יישומיים להתמודדות עם תסכול: 1. להכניס תקווה למקום שבו יש תסכול: למקד את המחשבות בכמה טוב יותר יכול להיות כשהמכשול יטופל, כשהמסע יסתיים, וכיוב׳. כשהטיפוס לסוף המסלול מתארך, תחשבו על הגלידה או המשקה הקר שתשתו בפיסגה.

2. ״אילו הזדמנויות אפשריות עבורי מעבר לתסכול?״ סביר יותר שלא נתעכב ונפעל כדי לממש אותן, תוך שנתגבר על מקור התסכול.

3. תסכול קשור גם בירידה בערך העצמי כאשר אנחנו טועים (אבוי!), אם אנחנו מזהים שזה קורה לנו, אז נתכונן מראש. כדאי שנחשב את המעידות הצפויות ונתכונן אליהן מראש, כך שהן יישארו רק "מעידות של רגע".

4. ״אצל מי נמצא הכוח כשאני מתוסכל?״, ״האם הוא בידיים שלי?״ אפשר לבחור שלא להיות בן-ערובה של התסכול.

ללמד את ילדינו להתמודד עם תסכולים כשילד חווה תסכול חשוב שלא לנטוש אותו עם הרגש מחד, אבל מאידך גם לא לתת לו סיפוק מידי. במצב כזה נגיד לילד: ״אני בטוחה שתירגע תכף כדי ושנדבר על מה עוד אפשר לעשות, אני כאן לידך ומחכה לך״. זו גישה שדורשת השקעה ויצירתיות מההורה, ושההורה קודם כל יתרגל בעצמו התמודדות בריאה עם תסכול בחייו שלו. כמובן שנוודא שמדובר בתסכול מותאם לגיל, ליכולת, למצב הבריאותי, מצב הרוח והשלב ההתפתחותי של הילד. כדי ללמד את ילדיכם להתמודד עם תסכול שנובע ממצבי הפסד, בחרו משחק שלילד יש בו סיכוי גבוה לנצח, ותאמו ציפיות מראש. אמרו למשל ״אתה מסכים שיהיה כיף גם תפסיד וגם אם תנצח?״. בקשו מהילד לחזור על כללי המשחק ועל והציפיות שהוסכמו, וחשפו את הילד למצבי הפסד מדי פעם ובאופן הדרגתי. שבחו את הילד על סבלנות, על התקדמות, ועל יכולת לשחק משחק הוגן לפי החוקים. גם ניצחון הוא לא מובן מאליו. לכן שבחו באמירות כמו ״כל הכבוד שניצחת״. תנו דוגמא אישית לביטויי תסכול בריאים. אמרו בנוכחות הילד ״הפסדתי וזה מבאס, אבל אני אקווה שאני אנצח בפעם הבאה״, ״נכשלתי במבחן אבל אני איעזר בחברים כדי להיות מוכנה יותר למבחן הבא״. כך תדגימו יכולת לראות את המכלול ולא לקרוס מהפסד נקודתי, ותלמדו את הילד לשאוב תקווה עבור עצמו. ​


Recent Posts