top of page

חמש סיבות שויסות רגשי זו המיומנות הכי חשובה שאתם יכולים ללמוד

כשאתם טובים בלווסת את הרגשות שלכם בעצמכם - אתם משפיעים לטובה על כל הסביבה שלכם!


הנה חמש סיבות טובות לשכלל את מיומנויות הויסות הרגשי שלכם:


1. ויסות רגשי הוא הכרחי לשגשוג ולהשתלבות בחברה: מהרגע בו אנחנו נולדים אנחנו לומדים לווסת את הרגשות שלנו. בגיל הרך ולאורך שנות הילדות המסוגלות הרגשית הולכת ומתפתחת, כמו גם המורכבות של סיטואציות שמעוררות רגש ומאתגרות את יכולתנו לדחות סיפוקים, להתאושש מעלבון, ולהתמודד עם רגשות כמו כעס ותסכול. בבגרותנו, כבר מצופה מאיתנו לווסת את רגשותנו ולהגיב במתינות בסיטואציות חברתיות. כשהבוס לא יסכים לתת לנו העלאה הוגנת, כשבת הזוג תרצה ״להיות קצת לבד״, כשניגש למבחן חשוב בהתרגשות שיא, כשנתקע בפקק בדרך לפגישה חשובה, או כשהפקיד במס הכנסה לא יוכל לעזור לנו לתקן טעות שעולה לנו הרבה כסף - רצוי שלא נשבור עציץ או נברח מהחדר בזעם. מכאן שלהיעדר יכולת לווסת את רגשותנו כאנשים בוגרים יהיו השלכות משמעותיות על החיים שלנו, על התוצאות שנשיג, ועל יכולתנו להשתלב בחברה באופן תקין.


2. בשביל הבריאות והרווחה הכללית (well-being): להיעדר יכולת ויסות רגשי עשויות להיות השלכות הרסניות אם ננקוט, תוך ניסיון להשיג ״שליטה״ על הרגשות, בדרכים חלופיות כמו צריכה של אלכוהול וסמים. הבעיה עשויה להתפתח להפרעת אישיות גבולית, או להוביל לחרדה ולדכאון. בנוסף, בגלל המחשבות והרגשות הקשים שמתלווים לויסות רגשי לקוי ולתגובתיות יתר, הבעיה משפיעה לרעה על כל המערכת הגופנית. כיום ידוע שרמות גבוהות וקבועות של סטרס יתבטטו בלחץ דם גבוה, דופק מהיר, שרירים מתוחים, הפרעות ביציבה, בכאבים ובמחלות כרוניות. לבסוף, ויסות רגשי נחשב ל״סוד האושר״ כיוון שבמהותו הוא מצמצם את העוצמה ואת משך הזמן של רגשות ״שליליים״ כמו ריקנות ויאוש, ובו בזמן, בונה חוסן להתמודדות עם אתגרים ומשברים.


בגלל פרשנות שלילית של סיטואציות ביחסים, יכולת ויסות רגשי שאינה מפותחת דיה עשויה להתבטא בחשדנות ובחוסר אמון שיובילו להרס מהיר של היחסים.

3. להצלחה במערכות יחסים: מערכת רגשית יציבה היא חיונית להתמודדות עם קונפליקטים ועם סערת רגשות שהם מנת חלקם של כל קשר אינטימי. בגלל פרשנות שלילית של סיטואציות ביחסים, יכולת ויסות רגשי שאינה מפותחת דיה עשויה להתבטא בחשדנות ובחוסר אמון שיובילו להרס מהיר של היחסים. לחילופין, חשש מהצפה רגשית יכול לגרום גם לתגובה הפוכה של שליטה עצמית מוגזמת, סגירות ונוקשות שימנעו יצירת או התפתחות הקשר.


4. ויסות רגשי תקין תורם לתחושת ערך עצמי גבוה: תחושת המסוגלות שנלווית לויסות רגשי תקין מהווה בסיס לדימוי עצמי חיובי ולתחושה של ערך עצמי. ומדוע? כאשר אני חווה חוויות של הצלחה בויסות רגשי; למשל, הצלחתי להתאפק, הצלחתי להגיב אחרת מאיך שהייתי מגיבה בדרך כלל, וכדומה, אני מחזקת אצלי את מה שנקרא ״חוללות עצמית״ (אמונה ביכולת שלי לחולל דברים בעולם). כתוצאה מכך, הצורך באישורים מהסביבה פוחת, ואני גם פחות נוחה להשפעתם של לחצים חברתיים. בנוסף, ליכולת לווסת את הרגשות מתלווה יכולת טובה להפעיל את ״המוח החושב״ באופן מכוון וממוקד ולעסוק בתכנון מטרות באופן בריא. זאת לעומת מצב שבו החלטות מתקבלות באופן אימפולסיבי, או שחשיבה על משימות גדולות היא משתקת.

אם אנחנו שוברים מהר את הכלים, מוותרים, צועקים או עוזבים את החדר בכעס בשעת תסכול, לא נוכל לצפות מילדנו לעשות אחרת

5. השפעה חיובית על הסביבה כולה: ועכשיו לסיבה הכי חשובה בעיני. ״מודלינג״ או מתן דוגמה אישית, זה הדבר הכי טוב שאנחנו יכולים לעשות בשביל הסביבה שלנו, בבית ובעבודה. אם אנחנו שוברים מהר את הכלים, מתרתחים, מוותרים, צועקים או עוזבים את החדר בכעס בשעת תסכול, לא נוכל לצפות מילדנו לעשות אחרת. ילדים לומדים המון באמצעות חיקוי, ולכן חשוב שנהווה עבורם מודל חיובי לויסות רגשות, ונקיים איתם את מה שקרוי ״ויסות משותף״ - ויסות רגשי שנעשה יחד עם הילד, ומלמד אותו שהדבר אפשרי עבורו. בנוסף, מנגנון הקרוי ״הדבקה רגשית״ מבטיח כי הרגשות, מצב הרוח ותחושת הרווחה שלנו, ״ידביקו״ את הסובבים אותנו.


אם אתם רוצים לראות שינוי חיובי קורה בסביבה שלכם, אתם חייבים ראשית להתבונן בעצמכם, לשכלל את המיומנויות הרגשיות שלכם, להשתמש בכלים שיעזרו לכם מול עם קשיים ותסכולים, לשמש דוגמה למיומנויות רגשיות טובות, ומתוך כך להשפיע לחיוב על האהובים לכם מכל.


רוצים לקבל את הכלים שיעזרו לכם לוסת רגשות, ולשנות דפוסי התנהגות של חבלה עצמית?

אני מזמינה אתכם לקבל ליווי אישי.

פורסם לאחרונה

bottom of page