top of page

מזמינה גם אותך לקבל את הפוסטים שלי ישירות למייל שלך

תודה, איזה כייף שהצטרפת (:

חמש סיבות שויסות רגשי זו המיומנות הכי חשובה שאתם יכולים ללמוד


אשה יושבת על הר וצופה לנוף


כשאתם טובים בלווסת את הרגשות שלכם בעצמכם - אתם משפיעים לטובה על כל הסביבה שלכם!

הנה 5 סיבות טובות לשכלל את מיומנויות הויסות הרגשי שלכם: חמש סיבות שויסות רגשי היא מיומנות חשובה

חמש סיבות שויסות רגשי היא מיומנות חשובה

1. ויסות רגשי הוא הכרחי לשגשוג ולהשתלבות בחברה: מהרגע בו אנחנו נולדים אנחנו לומדים לווסת את הרגשות שלנו. בגיל הרך ולאורך שנות הילדות המסוגלות הרגשית הולכת ומתפתחת, כמו גם המורכבות של סיטואציות שמעוררות רגש ומאתגרות את יכולתנו לדחות סיפוקים, להתאושש מעלבון, ולהתמודד עם רגשות כמו כעס ותסכול.


בבגרותנו, כבר מצופה מאיתנו לווסת את רגשותנו ולהגיב במתינות בסיטואציות חברתיות. כשהבוס לא יסכים לתת לנו העלאה הוגנת, כשבת הזוג תרצה ״להיות קצת לבד״, כשניגש למבחן חשוב בהתרגשות שיא, כשנתקע בפקק בדרך לפגישה חשובה, או כשהפקיד במס הכנסה לא יוכל לעזור לנו לתקן טעות שעולה לנו הרבה כסף - רצוי שלא נשבור עציץ או נברח מהחדר בזעם. מכאן שלהיעדר יכולת לווסת את רגשותנו כאנשים בוגרים יהיו השלכות משמעותיות על החיים שלנו, על התוצאות שנשיג, ועל יכולתנו להשתלב בחברה באופן תקין.


2. בשביל הבריאות והרווחה הכללית (well-being): להיעדר יכולת ויסות רגשי עשויות להיות השלכות הרסניות אם ננקוט, תוך ניסיון להשיג ״שליטה״ על הרגשות, בדרכים חלופיות כמו צריכה של אלכוהול וסמים. הבעיה עשויה להתפתח להפרעת אישיות גבולית, או להוביל לחרדה ולדכאון.


בנוסף, בגלל המחשבות והרגשות הקשים שמתלווים לויסות רגשי לקוי ולתגובתיות יתר, הבעיה משפיעה לרעה על כל המערכת הגופנית. כיום ידוע שרמות גבוהות וקבועות של סטרס יתבטטו בלחץ דם גבוה, דופק מהיר, שרירים מתוחים, הפרעות ביציבה, בכאבים ובמחלות כרוניות.


לבסוף, ויסות רגשי נחשב ל״סוד האושר״ כיוון שבמהותו הוא מצמצם את העוצמה ואת משך הזמן של רגשות ״שליליים״ כמו ריקנות ויאוש, ובו בזמן, בונה חוסן להתמודדות עם אתגרים ומשברים.


בגלל פרשנות שלילית של סיטואציות ביחסים, יכולת ויסות רגשי שאינה מפותחת דיה עשויה להתבטא בחשדנות ובחוסר אמון שיובילו להרס מהיר של היחסים.

3. להצלחה במערכות יחסים: מערכת רגשית יציבה היא חיונית להתמודדות עם קונפליקטים ועם סערת רגשות שהם מנת חלקם של כל קשר אינטימי. בגלל פרשנות שלילית של סיטואציות ביחסים, יכולת ויסות רגשי שאינה מפותחת דיה עשויה להתבטא בחשדנות ובחוסר אמון שיובילו להרס מהיר של היחסים. לחילופין, חשש מהצפה רגשית יכול לגרום גם לתגובה הפוכה של שליטה עצמית מוגזמת, סגירות ונוקשות שימנעו יצירת או התפתחות הקשר.


4. ויסות רגשי תקין תורם לתחושת ערך עצמי גבוה: תחושת המסוגלות שנלווית לויסות רגשי תקין מהווה בסיס לדימוי עצמי חיובי ולתחושה של ערך עצמי. ומדוע? כאשר אני חווה חוויות של הצלחה בויסות רגשי; למשל, הצלחתי להתאפק, הצלחתי להגיב אחרת מאיך שהייתי מגיבה בדרך כלל, וכדומה, אני מחזקת אצלי את מה שנקרא ״חוללות עצמית״ (אמונה ביכולת שלי לחולל דברים בעולם).


כתוצאה מכך, הצורך באישורים מהסביבה פוחת, ואני גם פחות נוחה להשפעתם של לחצים חברתיים. בנוסף, ליכולת לווסת את הרגשות מתלווה יכולת טובה להפעיל את ״המוח החושב״ באופן מכוון וממוקד ולעסוק בתכנון מטרות באופן בריא. זאת לעומת מצב שבו החלטות מתקבלות באופן אימפולסיבי, או שחשיבה על משימות גדולות היא משתקת.

אם אנחנו שוברים מהר את הכלים, מוותרים, צועקים או עוזבים את החדר בכעס בשעת תסכול, לא נוכל לצפות מילדנו לעשות אחרת

5. השפעה חיובית על הסביבה כולה: ועכשיו לסיבה הכי חשובה בעיני. ״מודלינג״ או מתן דוגמה אישית, זה הדבר הכי טוב שאנחנו יכולים לעשות בשביל הסביבה שלנו, בבית ובעבודה. אם אנחנו שוברים מהר את הכלים, מתרתחים, מוותרים, צועקים או עוזבים את החדר בכעס בשעת תסכול, לא נוכל לצפות מילדנו לעשות אחרת.


ילדים לומדים המון באמצעות חיקוי, ולכן חשוב שנהווה עבורם מודל חיובי לויסות רגשות, ונקיים איתם את מה שקרוי ״ויסות משותף״ - ויסות רגשי שנעשה יחד עם הילד, ומלמד אותו שהדבר אפשרי עבורו. בנוסף, מנגנון הקרוי ״הדבקה רגשית״ מבטיח כי הרגשות, מצב הרוח ותחושת הרווחה שלנו, ״ידביקו״ את הסובבים אותנו.


אם אתם רוצים לראות שינוי חיובי קורה בסביבה שלכם, אתם חייבים ראשית להתבונן בעצמכם, לשכלל את המיומנויות הרגשיות שלכם, להשתמש בכלים שיעזרו לכם מול עם קשיים ותסכולים, לשמש דוגמה למיומנויות רגשיות טובות, ומתוך כך להשפיע לחיוב על האהובים לכם מכל.


 

אם את.ה מתקשה עם ויסות רגשי, ערכת הקלפים לחיות באיזון נוצרה בדיוק בשבילך!


היא תעזור לך לווסת את הרגשות שלך, לשנות דפוסים של חבלה עצמית, לאהוב את עצמך יותר הלכה למעשה, ולעשות בחירות שנובעות משיקול דעת בריא.


היא כוללת 70 תרגולים המסייעים במציאת איזון רגשי דרך ארבעה סוגי מיומנויות DBT: עמידות במצוקה, קשיבות (מיינדפולנס), ויסות רגשי ואפקטיביות בין-אישית, ודרך שיטת ״ההשהיה״ - power of pause.

ערכת קלפים לחיות באיזון


כבר הורדתם את המדריך החינמי שלי?


אם טרם עשיתם זאת, הורידו עכשיו את המדריך המלא לאינטואיציה - המדריך שילמד אתכם להבחין בין קולה של החכמה פנימית שלכם, לבין קולו של הפחד.


תאמו איתי שיחת ייעוץ אישית ללא עלות:

98 צפיות0 תגובות

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page