top of page

מזמינה גם אותך לקבל את הפוסטים שלי ישירות למייל שלך

תודה, איזה כייף שהצטרפת (:

למה חשוב לקבל את כל הרגשות?


נערה עצובה נשעת על הקיר

כל הרגשות, ללא יוצא מן הכלל, הם תמרורי דרך המכוונים אותנו בנתיב החיים. לקבל את כל הרגשות


אז למה יש רגשות ש״קל״ לנו להרגיש, בעוד שמרגשות אחרים אנחנו נמנעים?

מה קורה כשמתייחסים כאל חלק מהרגשות כאל ״לא לגיטימיים״, גם שלא במתכוון?

למה כדאי להורים להמנע מביטויים כמו ״כשאת בוכה את לא יפה״, ו״בבית הזה לא כועסים״?

ואיך תתנו לרגשות שלכם ביטוי?


ראשית, בואו נבין למה רגשות חשובים כל כך לבריאות ולחוסן הרגשי שלנו ושל הילדים שלנו:


  1. מקורם של רגשות במערכת העצבים. הם מצביעים על מה שחשוב לנו, ועוזרים לנו לזהות את הצרכים והרצונות שלנו. לרגשות מתלווה עוררות פיזיולוגית (תחושות ושינויים גופניים), זה נתון חשוב שמשחק תפקיד מרכזי בויסות רגשי.

  2. רגשות מניעים אותנו לפעולה בנתיב של מילוי צרכים בסיסיים, השגת בטחון והשרדות. המילה רגש באנגלית ובשפות נוספות רומזת על כך, בתוך - Emotion (רגש) יש motion (תנועה).

  3. כל הרגשות מוסיפים משמעות והנאה לחוויות החיים, ומשחקים תפקיד חשוב בהתפתחות החשיבה והמודעות העצמית.

מכאן שטבעם של רגשות הוא להיחוות במלואם. התעלמות, הדחקה של רגשות, או חוסר הבנה שלהם, תקטין את היכולת שלנו להינות מחיים מספקים, משגשוש, וממערכות יחסים אישיות וחברתיות.

כעת נעשה הבחנה בין שני סוגים של רגשות - ראשוניים ומשניים:


רגשות ראשוניים הם רגשות בסיסיים שכולנו מסוגלים להם מרגע לידתנו. הם נחשבים מכריעים להישרדותנו, מולדים ואוניברסליים באופן שבו הם באים לידי ביטוי בתחושות ובהתנהגות. הרגשות האלה הם: שמחה, עצב, כעס, פחד, הפתעה וגועל.

כמו כל רגש, הם עשויים לבוא לידי ביטוי באופן בריא ומסתגל, וגם להפך.


רגשות משניים, לעומת זאת, הם רגשות שנלמדים דרך הקשר עם הסביבה, המשפחה והחברה בה אנו חיים. אלה הם רגשות מורכבים כמו מבוכה, בושה, גאווה, אשמה, וקנאה. רגשנות משניים הם תגובות לרגשות הראשוניים שלנו, ולעיתים הם משמשים כמסכה המונחת מעל לרגש ראשוני ומסווה אותו, כאשר את הרגש הראשוני לא קל לנו להכיל ולהכיר.


ההבחנה בין רגשות ראשוניים ומשניים עשויה להיות חמקמקה, הנה כמה דוגמאות:


  1. אדם שגדל בבית שבו ״אסור״ היה להביע עצב כך שכל הבעה של עצב מצידו קיבלה תגובות של ביטול, התעלמות או זעף מההורים, סביר שיסגל לעצמו רגש משני כביטוי מותנה חברתית, מבלי להיות עצוב, לכאורה. כתוצאה, הוא עשוי להרגיש ״בנוח״ יותר עם להביע נזקקות, תלותיות, להיראות ביקורתי, להטיל ספק ולקטר לעתים תכופות.

  2. בושה שלא ניתן לה מקום, עשויה להתכסות בכעס, בעוינות, או בזילזול באחרים.

  3. פחד מכישלון עלול להופיע כתחושת תקיעות, ולהתבטא בטינה ובדחיינות.

  4. כעס שלמדנו להתבייש בו עשוי להתבטא בהתנהגות הרסנית.

  5. בוז שלא ניתן לו מקום עשוי להיות מופנה כלפי העצמי.

  6. פחדים ש״נתקעו״ מבלי שניתן להם ביטוי, עשויים לבוא לידי ביטוי כחרדה או כנטייה לריצוי.

  7. פגיעות שנתפסת כמביכה, תתבטא בביישנות, סגירות ואף התנתקות מיחסים אינטימיים.

שימו לב שכעס נתפס לפעמים כרגש ראשוני ולפעמים כמשני. אנשים ״כעסנים״ לרב נותנים ביטוי לכעס במקומו של רגש אחר - כעס במקום פגיעות, כעס במקום בושה, כעס במקום חוסר בטחון.

במילים אחרות, כל ההתנהגויות אלה הן תגובות לרגשות ראשוניים, כאשר רגשות ראשוניים אלה לא מקבלים מקום לביטוי ואינם מעובדים ביעילות.

לא כל הרגשות שלנו זוכים להכרה ולהבנה:


לא כל רגש שאנו חווים זוכה להכרה שלנו. יש שבורחים מדאגות וחווים חרדה, יש שמחפים על עצב בעזרת מסיכה של עליצות, ויש שבורחים ממפגש עם רגשות פגיעים, בעזרת יומן מלא בפעילות קדחתנית. מחירם של רגשות שלא זוכים להכרה ולביטוי הוא יקר; ההמנעות מרגשות מהווה חסם לצמיחה, מייצרת קושי בקבלת החלטות ועשויה לפגוע במערכות יחסים אינטימיות. 


מתן תשומת לב לרגשות


המודעות הרגשית הזו טומנת בחובה את היכולת לזהות רגשות, לקרוא להם בשמם, לבקש מהסביבה את מה שאנחנו צריכים ולפעול בהתאם למה שחשוב לנו באמת. היא גם עוזרת לנו להבין מה עומד בבסיס התגובה שלנו במצבים מאתגרים, כדי שנוכל לעצור, ״לספור עד עשר״, ולבחור בחלופה המועילה לנו ביותר.


אם לא די בכך, מתן תשומת לב לרגשות עוזר לנו להבין יותר טוב יותר גם את בני הזוג, הילדים, החברים לעבודה, ואת הסביבה בכלל. אם נעזור לילדים שלנו לזהות את הרגשות שלהם ונשמש עבורם דוגמה אישית, ילדים יוכלו להגיד לנו איך מרגישים, ואנחנו נוכל לספק להם כלים להתמודדות.


מצאו מרחב לביטוי


צרו מרחב וזמן שקט בו תוכלו להקשיב לרגשות שלכם ולתת להם מקום. היעזרו בכתיבה, ציור, שירה, ריקוד, משחק, טיול בטבע, או בפעילות גופנית, למשל, כדי לברר ולבטא את מצבכם הרגשי. גם בכי הוא ביטוי רגשי לגיטימי. 

הבחינו כיצד הרגש חולף מעצמו כשאתם מאפשרים לו להתקיים, לא מתנגדים לו, ולא חוששים מפניו.  


ערכת הקלפים ״לחיות באיזון״ נוצרה בשבילכם!

הערכה היחידה בישראל שתתן לכם כלים למציאת איזון רגשי, שלווה וחוסן, בפחות ממחירה של פגישת טיפול אחת!כבר הורדתם את המדריך החינמי שלי?


אם טרם עשיתם זאת, הורידו עכשיו את המדריך המלא לאינטואיציה - המדריך שילמד אתכם להבחין בין קולה של החכמה פנימית שלכם, לבין קולו של הפחד.תאמו איתי שיחת ייעוץ אישית ללא עלות:סדנת הורות מעשית תוך שילוב צעצועים


הצטרפו לסדנה הקרובה ולמדו כיצד להעמיק את הקשר עם ילדיכם ולחזק את החוסן הרגשי שלהם.אמא
378 צפיות0 תגובות

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page