top of page

מזמינה גם אותך לקבל את הפוסטים שלי ישירות למייל שלך

תודה, איזה כייף שהצטרפת (:

התמודדות בריאה עם קנאה


שתי נערות יושבות גב אל גב על מונומנט


האם הבחנתם שכשאתם עושים השוואה בניכם לבין אחרים – ההשוואה היא לרב לרעתכם?

״איך זה שהיא התחתנה ואני עדיין רווקה?״ ״למה העסק שלו מצליח, ושלי בקושי סוגר את החודש?״, ״למה היא מתבלטת כל כך במשרד בעוד שאני, שעובדת קשה, לא מצליחה לפתוח את הפה בישיבות?״, ״למה אני לא יכול להיות יותר כמו החבר הזה שנהנה מכל רגע בחיים כאילו דאגות אינן נוגעות לו?״ ״הילדים שלה תמיד נקיים ולבושים טוב ושלי נראים כמו אחרי פוגרום״, ״איך זה שלה יש כזה סטייל ובטחון?״ אוף! מה לא בסדר איתי?״

מי שאחראי להשוואות הללו הוא כמובן המוח שלנו. אם כבר קראתם בבלוג שלי, אתם יודעים שהמוח שלנו תמיד רוצה בטובתינו, שכלל הרגשות הם תמרורי דרך שפועלים עבורינו ומכוונים אותנו אל עבר איזון, מימוש ושגשוג.


אז מה רוצה מאיתנו הקנאה?


קנאה היא רגש שבא להראות לנו את הכשרונות שטרם הבאנו לידי ביטוי, הכמיהות והחלומות שלנו. כשאנחנו עורכים השוואות, הן מסייעות לנו להבין את המקום הנוכחי שלנו. כלומר, איפה אני נמצאת ביחס לאחרים, ובעיקר, למה אני מתחברת, מהן היכולות שטמונות בי, ומה הייתי רוצה עבור עצמי. כשהמוח מדגיש בפני את מה שיש לאחר ואין לי, כואב לי וחסר לי, הוא למעשה מייצר מתח חיובי שדוחף אותי לנוע קדימה.

על ערכה החיובי של קנאה אנו יכולים ללמוד גם ממאמר חז״ל: ״הרם לעצמך גבעה, ואל תכרה בור לאחר״. חז״ל מדגישים למעשה כיצד להתמודד עם קנאה באופן שמקדם אותנו תוך עלייה והתחדשות מתמדת. אז אם הצעד הראשון בהתמודדות בריאה עם קנאה הוא בהבנה שמדובר ברגש טבעי וחיוני ככלל הרגשות, הצעד השני הוא בשאלה: ״איך אני יכולה להרים את עצמי למקום שאני חושקת בו?״


קנאת סופרים תרבה חכמה ~ בבא בתרא (תלמוד)

אם נחזור לביטויי הקנאה שלמעלה ונחליף בהם את המילה ״למה״ במילים ״איך אני״, זה ישמע כך:

״איך אני יכולה להשיג את מה שגם אני רוצה?״, ״איך אני יכול להיות / להתנהג, על מנת להשיג זאת בעצמי״, ״איך אני יכול לשפר את ההצלחות שלי בתחום?״


קנאה גם עוזרת לכם לזהות את המתנות שלכם


נאמר, למשל, שמי שמקנאים במנהיגים יש להם כשרון מסוים למנהיגות שאינו בא לידי ביטוי, או שאפשר לפתח אותו. לכן שאלה רלוונטית נוספת היא שאלת ״מה״ - מה אני יכולה ללמוד או לאמץ מהאופן שבו היא מתנהגת? מה יש בי שקורא לצאת החוצה ולבוא לידי ביטוי?


קנאה עוזרת לכם לזהות את הצרכים שלכם


הפנו את תשומת הלב לכך שיתכן ומאחורי הקנאה עומד גם צורך. כלומר, זה איננו רק ״הדבר עצמו״ שאנחנו חושקים בו, אלא גם רגש נוסף שמתלווה אליו - כמו שלווה, בטחון, הערכה, או גאווה. שאלו, האם תוכלו לחוות את הרגשות הללו בדרכים אחרות, כאלה שזמינות לכם כבר עכשיו?


טיפים להתמודדות


למען הרגשתכם, יטב אם תנסו להימנע ממצבים בהם ההשוואה היא בלתי נמנעת, כגון מצבי תחרות, עד שהתמודדתם עם הרגש באופן שקידם אתכם.


אם מצאתם את עצמכם בסמיכות למי שאתם מקנאים בו או בה, קחו אתכם את המסרים מהפוסט הזה בלבכם, והפעילו כלפי עצמכם חמלה, הבנה, וקבלה. אם אתם חובבי רשימות, תוכלו גם לערוך רשימה של המשאבים העומדים לרשותכם שיסייעו לכם להשיג את המטרה - איזה כישורים, תכונות, עזרים וידע עומדים לרשותכם כבר עכשיו? לבסוף, ערכו רשימת פעולות שעליכם לעשות, או רעיונות לפיתוח.


כך תהפכו את הקנאה לפעולה חיובית ומיטיבה. 


רוצים להגדיל את החוסן הרגשי שלכם? ערכת הקלפים ״לחיות באיזון״ נוצרה בשבילכם!

הערכה היחידה בישראל שתעזור לכם למצוא איזון רגשי, שלווה וחוסן, בפחות ממחירה של פגישת טיפול אחת!
כבר הורדתם את המדריך החינמי שלי?


אם טרם עשיתם זאת, הורידו עכשיו את המדריך המלא לאינטואיציה - המדריך שילמד אתכם להבחין בין קולה של החכמה פנימית שלכם, לבין קולו של הפחד. ׳30 ימים לאהבה עצמית מעשית׳


הצטרפו לתכנית הדיגיטלית שתעזור לכם לאהוב את עצמכם כמו שאתם ראויים!

בכל שלושה ימים תקבלו מייל עם תרגול אחד, הסבר מעמיק וכל ההשראה שלה אתם זקוקים - כדי שתוכלו לאהוב את עצמכם הלכה למעשה, ולהרגיש רגועים ובטוחים כפי שאתם ראויים להרגיש.תאמו איתי שיחת ייעוץ אישית ללא עלות:
140 צפיות0 תגובות

Kommentare

Mit 0 von 5 Sternen bewertet.
Noch keine Ratings

Rating hinzufügen
bottom of page