top of page

מזמינה גם אותך לקבל את הפוסטים שלי ישירות למייל שלך

תודה, איזה כייף שהצטרפת (:

איך בונים חוסן רגשי ומה אפשר ללמוד מעדן גולן?


מיקרופון חוסן נפשי עדן גולן


איך בונים חוסן רגשי? מה הופך אותו לכח העל של אנשים מצליחים במיוחד? ומה אפשר ללמוד מעדן גולן? כח העל הנסתר של עדן גולן


מדוע ישנם אנשים שמצליחים להגיע רחוק, בעוד שאחרים נשארים במקום, או נעלמים מתודעת הציבור? מה עושה את ההבדל בין אנשים שיצליחו בגדול, לבין כאלה שהצלחתם תדעך באותה המהירות שבה הם הצליחו לפרוץ?


חוץ מיחסי ציבור טובים או מנהל אישי מסור, למצליחנים יש כח על נסתר שמספק להם יתרון. הוא מאפשר להם לנווט במצבי לחץ, להיות ממוקדים יותר, להתמיד ולשלוט טוב יותר בתגובות שלהם בנסיבות מאתגרות.


אם תתבוננו מקרוב תראו אותו בבירור.


חוסן הוא לא סתם דבר טוב, הוא כח חזק שיכול להעלות את היכולת של אדם להגיע לרמות הגבוהות ביותר בכל עיסוק.


יחד עם זאת, חוסן רגשי לא נובע משום מקום, הוא תוצאה של אימון והתמדה, ומתבסס על סט ייחודי של מיומנויות הנקראות יחד ׳ויסות רגשי׳ - מיומנויות על שמאפשרות שליטה וקרקוע מול רגשות קשים כמו אכזבה, כעס וחוסר בטחון.


מחקרים מצביעים על קשר הדוק בין חוסן נפשי לבין הצלחה בטווח הארוך; בעוד שהתרומה של אינטליגנציה להישגים היא סביב ה- 30%, לחוסן הנפשי יש השפעה גדולה הרבה יותר.

מהו בדיוק חוסן נפשי, ואיך הוא עושה את ההבדל? כח הכל הנסתר של עדן גולן

ניתן להגדיר חוסן כיכולת לעמוד מול אתגרים, להסתגל למצבים שליליים, לשמור על איזון במצבים קשים ולהתאושש ממצבי מצוקה.


כלומר שחוסן רגשי הוא לא רק יכולת העמידה מול קושי, אלא גם היכולת ללמוד מהקושי ולצאת מחוזקים יותר בצד השני.


מחקרים מצביעים על כך שחוסן נפשי הוא תכונה שאפשר לפתח, החל משנות הילדות. למעשה, החוסן הנפשי של אנשים נובע מאוסף של הרגלים, מחשבות ופעולות שאפשר ללמוד ולעשות, כשהמפתח הוא התמדה.


בניה וחיזוק החוסן הרגשי עובדים בדיוק כמו בחדר הכושר! ככל שמתמידים באימונים, מצליחים יותר לשמור על איזון רגשי ברגעי האמת, אותם רגעים מאתגרים של לחץ, החלטות קשות, תקופות ורגעי משבר, חרדה והצפה רגשית.


היתרון הבלתי מעורער - ויסות רגשי כבסיס לחוסן


כשאתם עומדים בפני קושי שקשה לכם להכיל, המוח הרגשי שלכם ״חוטף״ לכם כל יכולת לחשוב בהיגיון. אתם משכנעים את עצמכם שמה שאתם מרגישים הוא בודאי נכון ושהתגובה שלכם צודקת ומידתית, בעוד שהמציאות האובייקטיבית היא פעמים רבות שונה לחלוטין.


הליכה אחר התגובות הרגשיות שלכם מבלי לדעת להרגיע ולאזן את עצמכם, היא מתכון לאסון. כעס עשוי להפוך אתכם לפזיזים, עצב עשוי להפוך אתכם לציניים, וחרדה עשויה לשתק אתכם לחלוטין מלהמשיך בדרך שבה התחלתם

בניגוד למה שאנשים חושבים, זוהי לא מוטיבציה שהפכת אנשים למצליחים. למעשה, מוטיבציה היא רק השלב השני בתהליך שמתחיל בויסות רגשי. אם אתם מצליחים לא לבחור בתגובה ״אוטומטית״, אתם עושים במקומה פעולה שמשדרת למוח שאפשר לסמוך עליכם ושאתם מסוגלים.


בתמצית, שליטה במיומנויות ויסות רגשי מרחיבה את ״חלון התגובה״ שלכם במצבים מאתגרים, כך שבמקום שתרימו ידיים, אתם מאפשרים למחשבות, לרגשות ולדחפים שלכם להופיע וגם לחלוף.


אנשים ששולטים במיומנויות ויסות רגשי פחות מוטרדים ממחשבות על העבר או על העתיד, כיוון שהם מחוברים למה שקורה במציאות הפנימית שלהם בזמן אמת.


בזכות מיומנויות של ויסות רגשי, תוכלו לבחור בתגובות מודעות שנובעות מאהבה עצמית, בעוד שאתם נשארים ממוקדים במה שחשוב לכם ובמי שאתם רוצים להיות.


מה אפשר ללמוד מעדן גולן


אם יש סיכוי שלא הכרתם, זו הבחורה המוכשרת בטירוף שעומדת לייצג את ישראל השנה בתחרות האירויזיון. עדן, על פניו, מגלמת מספר תכונות המקושרות עם חוסן נפשי באופן מובהק:


היא עובדת קשה על ההצלחה שלה כבר הרבה מאוד זמן, כלומר - היא מתמידה.


לאורך תחרות ״הכוכב הבא״ היא קיבלה הערות מהשופטים ויישמה אותן, הראתה שיפור מפעם לפעם, וכשהיא לא הייתה במקום הראשון - היא ככל הנראה התבאסה, אבל גם התאוששה וקמה ליום חדש.


היא ידעה לקבל תמיכה, יצרה קשרים קרובים עם הסביבה שלה, ולא פחות חשוב מכל אלה - נראה שהיא לא חששה ״לצאת מהראש״ שלה ולנסות משהו חדש.


גם כשהיה ברור שהיא מגיעה לפסגה, נראה שהיא לא נתנה להתלהבות להוציא אותה מריכוז, בדיוק כשם שהיא לא איפשרה לעיכובים, למכשולים ולביקורת לצנן את התשוקה שלה.

איך בונים חוסן רגשי ומה אפשר ללמוד מעדן גולן

החיה שרצה למרחקים ארוכים היא לא החיה הכי מהירה בטבע, אלא זו שרצה בקצב קבוע לפרקי זמן ממושכים

כך תפתחו גם אתם את החוסן הרגשי שלכם:


  1. קבלו את עצמכם כ״לא מושלמים״ - החיים הם אוסף של רגעים מוצלחים יותר ופחות. כשאנשים בעלי חוסן נכשלים ומתאכזבים, הם יודעים שכל רגע הוא הזדמנות חדשה לעשות בחירה חדשה ולגרום לשינוי.

  2. שחררו את הצורך בשליטה - מה שיהפוך אתכם לגמישים יותר, ויקל עליכם להתאושש מארועים בלתי צפויים. כדי להתאמן בכך, התוכלו להיעזר בכלים מעולם המיינדפולנס.

  3. אל תחששו לנסות דברים חדשים - ראו את החיים כמו ניסוי מדעי שבו אתם הם הנסיינים הסקרנים. תנו להתנסות שלכם ללמד אתכם כל הזמן, כך שתהיו עשירים יותר במשמעות ובערך עצמי.

  4. קשרים, קשרים, קשרים - הקיפו את עצמכם באנשים שמרימים לכם, תומכים בכם, ושכיף לכם להיות שם בשבילם. מספיקה קבוצה קטנה ועקבית. אם אין לכם כזו, מצאו אותה במסגרת של חוג, קבוצה ספורטיבית, קבוצת לימוד או קבוצת נטוורקינג. אנשים אחרים עוזרים לנו לעשות מה שקרוי ״ויסות רגשי משותף״ שערכו לא יסולא בפז.

  5. שמרו על איזון - לא להשתגע עם העבודה הקשה, דעו גם לנוח כדי לצבור כוחות, להרחיב את הפרספקטיבה שלכם, ולהטען מחדש אחרי ארוע מטלטל או יום פחות טוב. קחו הפסקה מדי פעם ואל תחששו לאכזב אף אחד.

  6. הקשיבו לעצמכם - למדו לזהות את הקול הפנימי שלכם ולהקשיב לו, בייחוד במצבים שבהם תצטרכו לסנן רעשי רקע ולנהוג בהתאם לערכים ולמטרות שלכם.

  7. למדו את המיומנויות הקריטיות של ויסות רגשי - דעו להבחין ולהתמודד עם הרגשות שלכם באופן שמיטיב אתכם ועם הסביבה. תרגול עקבי של המיומנויות הללו יעזור לכם לשנות דפוסי התנהגות שלא משרתים אתכם, להפחית חרדה ברגעי האמת, ולעשות את השינוי שאתם רוצים לראות בחיים שלכם, הלכה למעשה.  


לסיום נאחל הצלחה ענקית לעדן גולן שמייצגת את ישראל בשעתה הקשה, ייצוג חשוב, אמיץ ומרגש כל כך. 


גם אתם רוצים לפתח את החוסן הרגשי שלכם? ערכת הקלפים ״לחיות באיזון״ נוצרה בשבילכם!


70 תרגולים פשוטים ופרקטיים ליום יום שלכם, שיעזרו לכם להפחית סטרס וחרדה, לשנות דפוסי התנהגות שלא מועילים לכם, להגדיל את תחושת הבטחון והחוסן הנפשי, לאהוב את עצמכם יותר הלכה למעשה, ולעשות בחירות טובות ממקום מאוזן ומודע.
כבר הורדתם את המדריך החינמי שלי?


אם טרם עשיתם זאת, הורידו עכשיו את המדריך המלא לאינטואיציה - המדריך שילמד אתכם להבחין בין קולה של החכמה פנימית שלכם, לבין קולו של הפחד. ׳30 ימים לאהבה עצמית מעשית׳


הצטרפו לתכנית הדיגיטלית שתעזור לכם לאהוב את עצמכם כמו שאתם ראויים!

בכל שלושה ימים תקבלו מייל עם תרגול אחד, הסבר מעמיק וכל ההשראה שלה אתם זקוקים - כדי שתוכלו לאהוב את עצמכם הלכה למעשה, ולהרגיש רגועים ובטוחים כפי שאתם ראויים להרגיש.מתמודדים עם חרדה, משבר, כאב רגשי או תקיעות? תאמו איתי שיחת ייעוץ אישית ללא עלות:

352 צפיות0 תגובות

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page